#hashtagi #wszystkiego

Dla rodziców,
czyli harcerstwo krok po kroku

Szanowni Państwo,
na pewno wśród swoich znajomych macie osoby, które mają bogate wspomnienia związane z latami spędzonymi w harcerstwie. A może sami macie swoje? Wiemy, że poszukujecie dla swoich pociech tego co najlepsze. Może warto dać im szanse na swoje harcerskie przygody?

Jak znaleźć dla dziecka odpowiednią jednostkę?

W razie pytań proszę kierować
maile na adres:
komenda@katowice.zhp.pl

Najczęściej gromady zuchowe (dla dzieci w wieku 6-10 lat) i drużyny harcerskie
(10-13 lat) oraz starszoharcerskie (13-16 lat) działają przy szkołach lub domach kultury, niektóre jednostki posiadają własne harcówki poza instytucjami. Poszukując jednostki watro zapytać w szkole. Drużyny wędrownicze (16-21 lat) nie działają przy szkołach ze względu na specyfikę swojej pracy. Jednostki można poszukać także za pomocą stworzonej przez nas mapy, dzięki niej można znaleźć coś w swojej okolicy, najlepiej kontaktować się bezpośrednio z drużynowymi.

Formalności

Związek Harcerstwa Polskiego wymaga pisemnej zgody rodziców na przynależność dziecka do ZHP – odpowiedni druk otrzyma Państwa dziecko na jednej z pierwszych zbiórek. Wraz ze zgodą na przynależność do organizacji wyrażają Państwo zgodę na umieszczenie danych dziecka w Elektronicznym Systemie Harcerskich Danych.
Z biegiem czasu Państwa dziecko otrzyma kartę członkowską ZHP, potwierdzającą przynależność danej osoby do ZHP. Szczegółowe informacje można uzyskać u drużynowych lub na stronie http://zhp.pl/sprawy-czlonkowskie/karta-czlonkowska .
Z ramienia hufca osobą odpowiedzialną za karty członkowskie oraz elektorniczą ewidencję jest druhna hm. Karolina Chrobok.

Ile to kosztuje?

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. W ciągu roku wynosi ona 120 zł.
Harcerze płacą składki kwartalnie (30 zł), co finalnie daje 10 zł miesięcznie.

Składkę dzieli się następująco:
20% dla drużyny,
20% dla hufca,
40% dla chorągwi,
20% dla Głównej Kwatery ZHP.

Jak finansuje się harcerstwo?

• Poprzez 1% podatku dochodowego – ZHP jest organizacją pożytku publicznego;
• Poprzez akcje zarobkowe i zbiórki publiczne;
• Pozyskując sponsorów i darczyńców;
• Organizując kursy i szkolenia dla osób spoza organizacji;
• Biorąc udział w konkursach grantowych.

Mundury

Warto porozmawiać
z drużynowym
o umundurowaniu.
Drużyny posiadają różne
tradycje z nim związane.

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

Z czego się składa się mundur:
• nakrycia głowy: furażerka/ beret/ rogatywka,
• koszula mundurowa,
• naramienniki/ pagony,
• chusta,
• pierścień,
• spódnica/ spodnie,
pas parciany lub skórzany,
• getry.

Zanim zdecydujecie się Państwo na zakup munduru warto zapytać w drużynie, które elementy należy kupić. Drużyny posiadają różne tradycje jeśli chodzi o elementy umundurowania, jak np. specjalny obrzęd zdobywania chusty, czy pierścienia. Elementy otrzymane w nocy przy ognisku w obecności całej drużyny są „cenniejsze” niż te kupione w sklepie.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie znajdę numer konta na który należy wpłacić należność za obóz?
Na naszej stronie internetowej w zakładce "kontakt".
Należy pamiętać, że jeśli będą Państwo potrzebować faktury VAT jest ona wystawania na dane osoby, która wykonywała przelew. Nie ma możliwości wystawienia faktur z innymi danymi niż te w danych do przelewu. Nie da się więc wystawić faktury „na żonę”, jeśli przelew był wykonany z konta „męża”. Jest to szczególnie ważne gdy ubiegają się Państwo o zwrot kosztów obozu z zakładów pracy.

Skąd mogę pobrać kartę kwalifikacyjną na obóz/ kolonię?
Karty powinni Państwo otrzymać od kadry obozu na zbiórkach lub zebraniach przedobozowych.

Gdzie mogę zgłosić problem z kadrą, który zauważyłem w drużynie mojego dziecka?
Można się z nami skontaktować pod adresem komenda@katowice.zhp.pl. Można też kontaktować się bezpośrednio z członkami Komendy Hufca – kontakty do poszczególnych osób znajdują się w zakładce "kontakt".